Warto sięgać po dopłaty do eko pieców

 Warto sięgać po dopłaty do eko pieców

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni już wkrótce powróci problem ze smogiem. Kłęby gryzącego dymu i przekroczone parametry jakości powietrza nie ominą też gminy Alwernia. Największymi winowajcami są stare piece węglowe, tak zwane kopciuchy. Nie każdego stać, by wymienić je na ekologiczne zamienniki. Dlatego gmina Alwernia namawia do sięgania po dopłaty. Aktualnie mieszkańcy naszej gminy maja kilka możliwości skorzystania z pomocy finansowej: dopłaty gminnej, z rządowego programu Czyste Powietrze, a już wkrótce także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Małgorzata oraz Zygmunt Tekielakowie już trzeci rok cieszą się nowym gazowym piecem. Korzystając z programu współfinansowanego przez Województwo Małopolskie na lata 2014-2020 otrzymali przeszło 13 tysięcy złotych dopłaty. – Za tę kwotę nie tylko kupiliśmy nowy piec, ale też sfinansowaliśmy wszystkie prace, które pozwoliły przystosować nową instalację – cieszy się Pani Małgorzata. Odkąd nowy nabytek pojawił się w jej domu w Porębie Żegoty zmieniło się także jej życie. – Skończyło się wychodzenie w środku nocy do piwnicy po węgiel, zniknął pył, kurz i brzydki zapach. Mam wreszcie czas dla siebie i dla wnuków – uśmiecha się Pani Małgorzata. Zyskała także nowe pomieszczenie. Tam, gdzie zalegała góra węgla dziś jest miejsce na ubrania, pralkę, a nawet legowisko dla pieska.

– A co najważniejsze, mamy świadomość, że nie zatruwamy powietrza. Ten smog zabija nas wszystkich – podkreślają zgodnie Państwo Tekielakowie.Bez dopłaty ciężko byłoby im znaleźć finanse na nowy piec. Pani Małgorzata bała się, że rachunki za gaz będą o wiele wyższe niż za palenie węglem. – Nie ma jednak żadnej różnicy – zauważa pan Zygmunt Tekielak. Namawia wszystkich mieszkańców, by także starali się o dopłaty do ekologicznych rozwiązań. Aktualnie Gmina Alwernia stara się o dotację z Zarządu Województwa Małopolskiego, która pozwoli uruchomić kolejne dopłaty do wymiany kopciuchów na kotły opalane biomasą lub paliwem gazowym.

– Projekt dotyczący wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych w Gminie Alwernia został wybrany do dofinansowania w maksymalnej kwocie 747 209,56 zł – informuje Beata Nadzieja-Szpila, Burmistrz Gminy Alwernia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już wkrótce mieszkańcy będą mogli starać się o dopłaty na nowe kotły w kwocie maksymalnej do 8 tysięcy zł oraz na prace przystosowawcze instalacji wewnętrznej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nowych urządzeń grzewczych w kwocie maksymalnej do 6 tysięcy zł – dodaje Pani Burmistrz.

Beata Nadzieja-Szpila przypomina, że w tym roku Gmina po raz pierwszy uruchomiła własne dopłaty do wymiany pieców. – W maju br. Rada Miejska w Alwerni przyjęła uchwałę pozwalającą na udzielanie dofinansowań ze środków budżetu Gminy przeznaczając na ten cel 30 tys. zł – zaznacza szefowa alwerniańskiej gminy. Dodaje, że chętnych było bardzo wielu. – Niestety budżet mamy ograniczony, ale w przyszłym roku także zabezpieczymy pieniądze na ten cel – podkreśla. Mieszkańcy mogą starać się także o pomoc finansową m.in. z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Formalności pomagają dopełnić pracownicy Urzędu Miejskiego w Alwerni. Wystarczy zadzwonić pod numer: 729 876 173 i umówić się na spotkanie w tej sprawie.

Pozostałe