Urzędnicy sprawdzą czym palimy w piecach

 Urzędnicy sprawdzą czym palimy w piecach

Mieszkańcy Gminy Alwernia muszą przygotować się na niezapowiedziane odwiedziny gości. Urzędnicy z Referatu Gospodarki Komunalnej, Geodezji i Ochrony Środowiska zaczynają regularne kontrole w domach mieszkańców Alwerni i okolicznych sołectw.

-Pracownicy naszego urzędu będą sprawdzać, czym palimy w piecach – informuje Beata Nadzieja-Szpila, Burmistrz Gminy Alwernia. Dodaje, że obowiązek prowadzenia kontroli palenisk wynika z zadań nałożonych na gminy w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, przyjętego uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego w dniu 28 września 2020 r. Przepisy Programu Ochrony Powietrza weszły w życie 27 października 2020 r.

Walka o czyste powietrze jest dziś tematem numer jeden nie tylko w całej Polsce, ale na Świecie. Największym winowajcą trującego smogu, oprócz wielkich zakładów i spalin samochodowych są nasze domowe kopciuchy, czyli stare piece węglowe. Gmina namawia mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na te ekologiczne, gazowe lub opalane biomasą. Co roku prowadzi dopłaty.

Szerzej na ten temat pisaliśmy wczoraj: https://www.facebook.com/…/a.600340370…/1265112550622281Ci, których jeszcze nie wymienili pieca na przyjazny środowisku muszą szczególną uwagę przykładać na to, co wrzucają do pieca. Plastikowe czy gumowe odpady są całkowicie zabronione. Zagrażają zdrowiu naszych dzieci, nam i sąsiadom.

Pozostałe