Poznaj regulickie smaki dziedzictwa

Odwiedź Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach i poznaj lokalne smaki dziedzictwa oraz zabytki domowego przetwórstwa i dziedzictwa kulinarnego. Ponadto spróbuj swoich sił w tradycyjnym rzemiośle, podglądając pracę twórców ludowych i własnoręcznie przygotuj dla siebie pamiątkę.

W ramach wydarzenia organizowanego w Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach będziesz mógł spróbować tradycyjnych produktów regionalnych, m.in: Ziemniaki po cabańsku, Krówka regulicka oraz pieczywo z tradycyjnego pieca chlebowego przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Regulic i Nieporazu. Produkty lokalne poznasz wśród natury – przy XVI-wiecznym źródełku położonym 150 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa, gdzie z triasowych skał wapiennych bije bardzo silne wywierzysko, zachwycające czystością i smakiem wody, z którego lokalne gospodynie pobierały wodę do pieczenia chleba i przygotowywania potraw! Dodajmy, że źródło końcem XIX w. miało zasilać cały ówczesny Kraków!

Ponadto będziesz mógł wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rzemiosła ludowego: garncarstwa,rzeźbiarstwa, hafciarstwa oraz bibułkarstwa. Dowiedz się jak dawniej przebiegała praca z naturalnymi materiałami i przejdź wszystkie etapy pracy „mistrzów”. Umożliwiamy Ci również zwiedzenie Ekomuzeum Garncarstwa wraz z Izbą Tradycji Regionalnych w Regulicach obrazujących dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze i historyczne regionu. Zobaczysz w nim zabytki domowego przetwórstwa i dziedzictwa kulinarnego.

Prezes Rady Ministrów odwiedził naszą Gminę

Premier

W dniu dzisiejszym z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej życie i działalność Pana Kornela Morawieckiego, polskiego polityka, fizyka i nauczyciela akademickiego, działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej, posła i marszałka seniora Sejmu VIII kadencji, Kawalera Orderu

Czytaj więcej

Dziękujemy za Waszą hojność i szlachetne serca!

– Mieszkańcy gminy Alwernia (i nie tylko), jak zwykle nie zawiedli i pokazali, że los potrzebujących nie jest im obojętny – cieszy się Burmistrz Gminy Alwernia, Beata Nadzieja-Szpila, pomysłodawczyni wydarzenia, które odbywa się regularnie od 2019 roku. Sobotnia akcja krwiodawstwa

Czytaj więcej