Proces recyklingu szkła: Jak to działa? Garść eko-porad

Proces recyklingu szkła: Jak to działa? Garść eko-porad

Proces recyklingu szkła: Jak to działa?

Recykling szkła to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych procesów odzyskiwania materiałów. Dzięki niemu szkło może być wielokrotnie przetwarzane i wykorzystywane do produkcji nowych opakowań. Co ciekawe, szkło można przetwarzać nieskończoną liczbę razy, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda cały proces recyklingu szkła.

  1. Segregacja – pierwszy krok do recyklingu

Pierwszym etapem recyklingu szkła jest segregacja. Szkło, które trafia do recyklingu, musi zostać odpowiednio posortowane. Zaczyna się od sortowania ręcznego, w którym usuwa się wszelkie resztki jedzenia oraz inne zanieczyszczenia. Następnie segreguje się szkło na bezbarwne i kolorowe, co jest istotne, ponieważ oba rodzaje szkła mają różne właściwości i wymagają oddzielnego przetwarzania.

  1. Rozdrobnienie

Po dokładnej segregacji, szkło trafia do procesu rozdrobnienia. Butelki i słoiki są miażdżone, a efektem tego etapu jest stłuczka szklana. Celem tego procesu jest uzyskanie drobniejszych kawałków szkła, które będą łatwiejsze do dalszego przetwarzania.

  1. Segregacja magnetyczna

W kolejnym etapie stosuje się segregację magnetyczną. Dzięki temu szkło zostaje oczyszczone z resztek metali, takich jak kapsle, nakrętki czy zanieczyszczenia pochodzenia metalowego. Dodatkowo stłuczka jest drobno mielona na jeszcze mniejsze kawałki.

  1. Ostateczne usuwanie zanieczyszczeń

Choć proces segregacji i oczyszczania jest już na zaawansowanym etapie, nadal konieczne jest usunięcie pozostałych zanieczyszczeń. Na tym etapie stosuje się dodatkowe metody, takie jak podział szkła na kolory, by uzyskać jak najczystszy materiał, gotowy do ponownego przetworzenia.

  1. Przetapianie

Ostatecznym etapem jest przetapianie stłuczki szklanej. W wysokotemperaturowych piecach szkło topnieje i przekształca się w masę, z której można tworzyć nowe opakowania. Ten proces odbywa się w hucie szkła, gdzie powstają z niej nowe butelki, słoiki, czy inne produkty szklane.

Ciekawostki o recyklingu szkła:

  • Szkło można przetwarzać nieskończoną ilość razy, nie tracąc swoich właściwości.
  • Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność aż 1100 W energii! Tyle energii wystarczy, by przez 5,5 godziny oglądać telewizję lub 22 godziny pracować przy komputerze.

Co nadaje się do recyklingu, a co nie?

Do recyklingu nadaje się tylko szkło opakowaniowe.

Wrzucamy:

  • butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),
  • szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

Nie wrzucamy:

  • ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów,
  • szkła okularowego,
  • szkła żaroodpornego,
  • zniczy z zawartością wosku,
  • żarówek i świetlówek,
  • reflektorów,
  • opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych,
  • luster,
  • szyb okiennych i zbrojonych,
  • monitorów i lamp telewizyjnych,
  • termometrów i strzykawek.

Co Zrobić ze Szkłem Budowlanym?

Jeśli chodzi o szkło budowlane, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Niewielkie ilości można oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), ale przed wizytą warto skontaktować się telefonicznie, aby upewnić się, że punkt przyjmuje taki rodzaj odpadów. Dla większych ilości szkła budowlanego rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się odbiorem odpadów. Ta opcja wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Pamiętaj!

Recykling szkła to proces, który pozwala zaoszczędzić cenne zasoby naturalne, zmniejszyć zużycie energii i ograniczyć ilość odpadów. Szkło to materiał, który możemy ponownie wykorzystać w niemal nieskończoność, dbając o jego odpowiednią segregację i przekazanie do recyklingu. Pamiętajmy, że każda butelka i każdy słoik mają swoje drugie życie w procesie recyklingu. Dbajmy o planetę, zaczynając od małych kroków w naszej codzienności.

Wróć do listy aktualności