Jak Burmistrz została strażakiem…

Patrząc z boku, jak w mundurze bojowym, dźwiga potężną butlę z powietrzem i ciągnie wąż strażacki trudno uwierzyć, że tak wielka siła i determinacja drzemie w filigranowym ciele kobiety. Nie boi się wyzwań w codziennym życiu. Gdy zawyją strażackie syreny nie waha się ruszyć na ratunek potrzebującym. Beata Nadzieja-Szpila jest nie tylko Burmistrzem Gminy Alwernia, ale także czynnym strażakiem działającym w OSP Regulice.


– Nie lubię uczestniczyć w czymś nie mając o tym pojęcia. Nie wyobrażam sobie objęcia stanowiska prezesa Gminnego Związku OSP Rzeczpospolitej Polskiej nie znając się na strażackim fachu – podkreśla Beata Nadzieja-Szpila. Jej przygoda z mundurem zaczęła się w 2019 roku, gdy objęła fotel szefa gminy. – Strażacy z Grojca przygotowywali się wtedy do udziału w zawodach sportowo-pożarniczych. Tworzyli drużynę kobiecą – wspomina Pani Burmistrz. Bez większych namysłów dołączyła do ochotników. Już po pierwszych treningach postanowiła zrobić kurs strażacki 1 i 2 stopnia.


– Tak mnie to wciągnęło, że byłam głodna wiedzy – wyznaje. Poświęciła wiele weekendów od rana do wieczora, by zdać egzamin, także praktyczny. Nie było łatwo. – Musiałam z ciężką butlą przeczołgać się w zadymionym korytarzu. Nie było taryfy ulgowej dla kobiet – wspomina. Kondycja jej jednak nie zawiodła. Jeszcze zanim zdała egzamin pochwaliła się podczas przygotowań do zawodów, że potrafi już rozwijać wąż strażacki. –Tak się nim zamachnęłam, że końcówka odskoczyła i uderzyła mnie prosto w łuk brwiowy – wspomina. Krew kapała, ale nie przerwała treningu. Jej drużyna wygrała z najlepszym wynikiem !


Beata Nadzieja-Szpila to twarda babka – wyznaje z dumą Mateusz Pawłowski, szef OSP Regulice, przełożony Pani Burmistrz w jednostce. – Choć jest tak drobniutka, siły ma jak facet. I niczego się nie boi – uśmiecha się strażak. Imponuje mu, że Pani Beata mimo ogromu obowiązków związanych z zarządzaniem gminą znajduje czas na działalność w straży.

– Bardzo dużo nam pomaga. Zresztą nie tylko nam, ale ochotnikom z całej Gminy – podkreśla Mateusz Pawłowski. Najbardziej cieszy się z pięknego wozu bojowego, który wzbogacił jego jednostkę w ubiegłym roku. Pojazd został ochrzczony imieniem Beata. – Na cześć naszej skutecznej Pani Burmistrz – uśmiecha się strażak dodając, że jako druh najlepiej zna ona potrzeby jednostek dlatego mądrze w nie inwestuje. Zbigniew Duda, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP w Krakowie i Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Chrzanowie podkreśla, że Pani Burmistrz jako jedyny szef gminy w naszym powiecie ukończyła kurs strażacki 1 i 2 stopnia.

– Funkcja, jaką niedawno objęła, czyli Prezesa Gminnego Związku OSP Rzeczpospolitej Polskiej, nie jest tylko honorowa. Zna się na rzeczy. Poza tym, co jest bardzo imponujące, ukończyła kwalifikowany kurs pierwszej pomocy – podkreśla Zbigniew Duda. Beata Nadzieja-Szpila zaznacza, że ten ostatni kurs jest bardzo przydatny.

– Będę mogła pomagać ludziom także w czasie kryzysu, na przykład, gdyby zastrajkowali ratownicy medyczni– tłumaczy. Dodaje, że wcześniej także ukończyła kilka kursów pierwszej pomocy, na przykład będąc pilotem wycieczek. – Jednak dopiero ten, kwalifikowany sprawił, że nie boje się podejść do ofiary wypadku – wyznaje. Gdy tylko obowiązki służbowe pozwalają bierze czynny udział w akcjach. Pierwszy raz dostała powiadomienie, by stawić się do pomocy, gdy drzewo runęło na drogę w Nieporazie.

– Ależ miałam wtedy adrenalinę – uśmiecha się na samo wspomnienie. Dwóch druhów piłami cięło drzewo, a ona z drugą druhną przenosiły bale na pobocze, by jak najszybciej udrożnić przejazd samochodom. Krzysztof Ciupek, członek Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Alwerni zaznacza, że aby zostać strażakiem, Pani Burmistrz musiała m.in. przejść przez komorę dymną, co nie jest łatwe dla większości strażaków, a szczególnie dla kobiet.

– Pokazała hart ducha – podkreśla Krzysztof Ciupek. Pamięta także zawody sportowo-pożarnicze z 2019 roku.

– Była wtedy kontuzjowana, ale jako dowódca drużyny poprowadziła zawodniczki do zwycięstwa na szczeblu powiatowym – wspomina dodając, że Beata Nadzieja-Szpila daje doskonały przykład dla kobiet. – A te nie ustępują w straży mężczyznom – zaznacza Krzysztof Ciupek.- To są wielkie emocje. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że można pomóc, a nie ma w życiu nic piękniejszego – uśmiecha się Beata Nadzieja-Szpila.

Pozostałe