Prezentacja Gminy

  

Klasztor w Alwerni

Alwernia to miasto i gmina pełna bogactw przyrodniczo-kulturowych, posiadająca liczne zabytki i atrakcje turystyczne.

Gmina położona jest na terenie malowniczych jurajskich parków krajobrazowych, od południa opasuje ją wstęga Wisły a na północy opiera się o Garb Tenczyński. Liczne szlaki rowerowe i piesze przybliżają miejsca atrakcyjne turystycznie i kulturowo. Są to szlaki lokalne ale także regionalne: Szlak PapieskiWiślana Trasa Rowerowa i międzynarodowe: Kraków -Morawy-Wiedeń GreenwaysEurovelo R4Szlak Maryjny

Oprócz takich zabytków jak Klasztor OO. Bernardynów – znane od dawna miejsce pielgrzymek oraz rynek w Alwerni z unikatowymi domami podcieniowymi z XIX i XX wieku, znajduje się tutaj Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, najstarsze w Polsce, z bogatym zbiorem eksponatów pochodzących z różnych regionów i okresów dziejowych. Wyjątkowo cenne są odrestaurowane przez strażaków samochody pożarnicze z początku ubiegłego stulecia.

Duża ilość terenów zielonych, platformy widokowe, wapienne skałki jurajskie – są ciekawą ofertą dla turystów poszukujących ciszy i wiejskiego klimatu, którzy znajdą tu wspaniałe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Niebywałą atrakcję stanowi “Ekomuzeum Alwernia”, obejmujące Warsztat rzemiosła garncarskiego z Izbą Tradycji Regionalnych oraz Osobliwości geologiczno – przyrodnicze Jury, takich jak Skały Gaudynowskie, uznane za rezerwat przyrody nieożywionej, Arkoza Kwaczalska czyli skrzemieniałe pnie araukarii karbońskich oraz źródła czystej wody.

Osoby poszukujące ciszy i wiejskiego klimatu znajdą tu wspaniałe miejsca do rekreacji i wypoczynku: malownicze widoki, duże kompleksy leśne, zalew “Skowronek” z zapleczem rekreacyjno – sportowym oraz łowiska dla wędkarzy.

Zapraszamy na pełne wrażeń weekendowe wycieczki szlakami osobliwości przyrody i pełnych tajemnic zabytków!

 

WARTO ZOBACZYĆ

 •  Barokowy klasztor i kościół oo. Bernardynów w Alwerni
 •  Ekomuzeum Alwernia – Zabytkowy zespół urbanistyczny Alwerni, osobliwości geologiczno-przyrodnicze Jury (arkoza kwaczalska, źródełko w Regulicach, Skały Gudynowskie w Brodłach) rzemiosło i tradycje – Warsztat garncarski z Izbą Tradycji w Regulicach
 •  Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
 •  Zespół pałacowo- parkowy w Porębie Żegoty
 •  Kościół w Porębie Żegoty pw. św. Marcina i Małgorzaty
 •  Zespół Kościoła Parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Regulicach.
 •  Platformy widokowe: na Wzgórzu “Kamionka” w Kwaczale, na Wzgórzu „Chełm” w Podłężu, na Wzgórzu “Grzmiączka” w Regulicach, w Grojcu

WARTO WIEDZIEĆ:

 •  Z Alwerni pochodzą bracia: Andrzej Grabowski (aktor) i Mikołaj Grabowski (aktor, reżyser)
 •  Alwernia słynie jako ośrodek kultu obrazu Pana Jezusa Ecce Homo. Słynące z licznych przypadków łask i cudów dzieło znajduje się w ołtarzu specjalnej kaplicy kościoła pw. Stygmatów św. Franciszka przy klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni.
 •  W klasztorze OO. Bernardynów mieszkańcy Alwerni przedstawiają Misteria Bożego Narodzenia i Męki Pańskiej. Co roku w oktawę Bożego Ciała odbywa się tu odpust, tzw. „Strzelanka Alwernijska” – swoją nazwę zawdzięcza głośnym zwyczajom strzelania na wiwat ze specjalnych moździerzy
 •  Obok klasztoru znajduje się najgłębszy wąwóz lessowy w Polsce – ma 20 m głębokości
 •  W Kościele w Porębie Żegoty znajdują się marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX -XX wieku.
 •  W Nieporazie obok autostrady A4 znajdują się kosmicznie wyglądające kopuły. Kompleks ten składa się z 13 kopuł połączonych ze sobą korytarzami, co daje 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Największa kopuła ma 50 metrów średnicy i 25 metrów wysokości.
 •  Od strony północnej Grojca tuż przy autostradzie A4 znajduje się wyrobisko starego kamieniołomu wapienia z dobrze zachowanym korpusem pieca do wypalania wapna.
 •  W 1676 w Alwerni przebywał Jan III Sobieski jadący z Częstochowy do Krakowa, a w 1787 roku Stanisław August Poniatowski podróżując po kraju odwiedził klasztor OO. Bernardynów w Alwerni i zatrzymał się w pobliskiej Porębie Żegoty.
 •  „Matką Chrzestną” miasta Alwernia jest Ewa Wachowicz – miss Polonia 1992 roku, a obecnie autorka programu kulinarnego TV „Ewa gotuje”