Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie gminy Alwernia

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie gminy Alwernia

Dodano:

Zapraszamy do obejrzenia relacji z pobytu pielgrzymów przebywających na terenie gminy Alwernia podczas Światowych Dni Młodzieży

Pobyt pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży w Gminie Alwernia był czasem niezwykłym oraz pełnym entuzjazmu, emocji oraz wzruszeń. Podczas całego tygodnia, do naszej gminy przybyło ponad 1 600 młodych szczęść - pielgrzymów z całego świata.
Czas pobytu pielgrzymów był bardzo cenny dla wszystkich. Pozwolił na nawiązanie znajomości z ludźmi całego świata, poznania ich zwyczajów, kultury czy modlitwy. Podczas wspólnych spotkań pielgrzymów z mieszkańcami nawiązały się bardzo bliskie, rodzinne relacje. Okazało się, że nie ma barier między ludźmi jednej wiary i wielkiego serca.
Wdzięczność i podziękowania pielgrzymów są nagrodą dla wszystkich osób zaangażowanych w przyjęcie pielgrzymów oraz rodzin goszczących ich w swoich domach. Pielgrzymi byli zauroczeni gościnnością, która ich spotkała, a mieszkańcy zachwycali się spontanicznością gości i ich żywiołowo wyrażanymi emocjami.

 

Jako pierwsza do gminy Alwerni przybyła w poniedziałek 25 lipca 2016 r., grupa 660 pielgrzymów ze wspólnoty Świętego Marcina z miasta partnerskiego Evron we Francji. Centralnym miejscem ich pobytu była szkoła w Alwerni, gdzie pielgrzymi spożywali posiłki, przyrządzone w kuchni polowej. Grupa chłopców spędzała noce w szkołach w Brodłach oraz w Okleśnej.
W trakcie swojego pobytu, francuscy pielgrzymi odwiedzili Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, a także zwiedzali Kraków. Uczestniczyli w katechezie francuskiej w Trzebini, w uroczystościach na Błoniach oraz w Brzegach na Campus Misericordiae. Wieczorami, młodzi organizowali czuwania w ogrodach klasztornych u Bernardynów, a we wtorek 26 lipca 2016r. odbyła się piękna procesja ze świecami ze szkoły w Alwerni do Klasztoru.
Pielgrzymi byli zachwyceni gościnnością mieszkańców naszej gminy, a mieszkańcy ich otwartością i uśmiechem. Podczas całego tygodnia, spędzili niezapomniany i bardzo szczególny czas.
W niedzielę w szkole w Alwerni, odbyło się oficjalne pożegnanie, a w poniedziałek rano pielgrzymi odjechali z naszej gminy do Pragi, z której, po krótkim zwiedzaniu, we wtorek wrócili do swych domów we Francji.
Ksiądz Montfort DE Lassus, który przewodniczył całej grupie, już zapowiedział powrót do naszej gminy, przez którą planuje stworzyć ścieżkę Świętego Marcina, jako drogę do przyszłych pielgrzymek wiernych z Francji, którą będą mogli podróżować, a tym samym umacniać nasze stosunki partnerskie.

 

Z okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 Kwaczała gościła 283 pielgrzymów z Hiszpanii (z rejonu Saragossy) oraz 13 pielgrzymów z USA (Chicago). Zdecydowana większość pielgrzymów mieszkała u rodzin, natomiast część z nich była zakwaterowana w Zespole Szkół nr 3 w Kwaczale.
W czasie swojego pobytu w Polsce pielgrzymi zwiedzili Kraków, Wadowice oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ponadto uczestniczyli w uroczystościach na Campus Misericordiae ŚDM w Brzegach oraz w spotkaniu neokatechumenatu.
Dzięki wielkiej pracy wielu osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowania do ŚDM, pielgrzymi wyjechali poruszeni gościnnością i otwartością mieszkańców Kwaczały. Miejscowa młodzież zaprzyjaźniła się ze swoimi rówieśnikami z Hiszpanii, a także miała okazję poznać ich kulturę oraz zwyczaje i zaprezentować gościom swoje umiejętności wokalne i taneczne. Czas pobytu pielgrzymów w Kwaczale był cenny dla obu stron, pełen entuzjazmu, emocji i wzruszeń.

 

W Grojcu w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży goszczono 55 pielgrzymów przybyłych z diecezji Vitoria w Hiszpanii, parę z Meksyku, parę z Kolumbii oraz rodzinę z Lublina. Wszyscy goście zamieszkali u grojeckich rodzin.
W trakcie swojego pobytu pielgrzymi odwiedzili m.in. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Uczestniczyli w wielu wydarzeniach organizowanych w ramach Festiwalu Młodych, Mszy Otwarcia i Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach oraz w czuwaniu z Ojcem Świętym i Mszy Świętej Posłania w Brzegach.
Od środy do piątku (27-29.07.2016) w Parafii trwały Katechezy, w których wzięły udział grupy mieszkające w Grojcu, a także przyjezdne – z Republiki Dominikany oraz Hiszpanii. W ich trakcie prowadzono przede wszystkim dialog z młodymi oraz organizowano tańce i zabawy. W sobotę (30 lipca 2016 r.) podczas ostatniej Mszy Świętej, pielgrzymi i mieszkańcy, dziękowali sobie nawzajem za piękny, wspólnie przeżyty czas. W czasie pożegnania pojawiały się zarówno przepiękne uśmiechy szczęśliwych młodych ludzi, jak i łzy szczęścia. 

 

Regulice gościły łącznie 249 pielgrzymów. Pierwsi goście przyjechali już w poniedziałek 25 lipca 2016 r., a pozostałe grupy dojeżdżały stopniowo w ciągu tygodnia.
Centralnym momentem ŚDM w Regulicach był zorganizowany w środę 27 lipca 2016 r. Festiwal Młodych. Zabawę rozpoczęto tradycyjnym polonezem, a hiszpańscy goście zaprezentowali swoje tańce. Podczas spotkania można było skosztować domowych wypieków, kiełbasek z grilla. Pielgrzymi mieli także okazję spróbować tradycyjnego polskiego żurku, pierogów oraz chleba ze smalcem. Największą atrakcją dla Hiszpanów okazało się ogromne ognisko przygotowane przez strażaków. Wszyscy jeszcze przez długi czas będą wspominać to niesamowite wydarzenie. Mieszkańcy Regulic, bardzo zżyli się z pielgrzymami przez te kilka wspólnych dni i mają nadzieję na ponowne z nimi spotkanie, podczas odwiedzin w słonecznej Hiszpanii.

 

W Okleśnej goszczono grupę 115 Włochów, która przyjechała do naszej gminy 29 lipca 2016 r. późnym wieczorem, zaraz po uczestnictwie w Drodze Krzyżowej na Błoniach. Po przyjeździe do Mirowa, pielgrzymi zostali przywitani przez mieszkańców w tradycyjnych strojach ludowych oraz poczęstowani polskimi przysmakami. W kolejnym dniu, pielgrzymi uczestniczyli w czuwaniu z Ojcem Świętym i Mszy Świętej Posłania w Brzegach. W niedzielne popołudnie, zorganizowane zostało pożegnanie dla włoskiej młodzieży, w formie grilla oraz wspólnej zabawy przy włoskich i polskich piosenkach.

Ponadto, w naszej gminie przebywały 2 grupy włoskie, z których jedna 30 osobowa zakwaterowana była w szkole w Porębie Żegoty, a 100 osobowa gościła u rodzin w parafii w Alwerni.

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...