Smok STASIEK ze SP w Porębie Żegoty - najpiękniejszym smokiem!

Smok STASIEK ze SP w Porębie Żegoty - najpiękniejszym smokiem!

Dodano:

W pierwszy weekend czerwca Teatr Groteska zorganizował w Krakowie już po raz 16. jedyne w swoim rodzaju kolorowe smocze święto – Wielką Paradę Smoków.

Konkurs na najpiękniejsze Smoki 2016 roku został rozstrzygnięty. Tym razem za  inspirację smoczych postaci, biorących udział w Paradzie, posłużyła wyobraźnia europejskich mistrzów malarstwa.

W kategorii Open „Najpiękniejszym smokiem 16. Wielkiej Parady Smoków - Smoki Europejskich Mistrzów Malarstwa” – został Smok „STASIEK” Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Porębie Żegoty.

Gratulujemy !

W Wielkiej Paradzie Smoków bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turyści.

 

STASIEK – smok ze Szkoły Podstawowej w Porębie Żegoty im. Stanisława Wyspiańskiego
Stasiek to smok moderny – nowoczesny! Jest młody – ma zaledwie 120 lat. Dzieciństwo spędził wśród bohemy artystycznej awangardy i z nimi poszukiwał piękna w każdej dziedzinie. W szkole zawsze był wywrotowy. Nie lubił historii – za to kochał geometrię. Razem ze Staszkiem Wyspiańskim robili graffiti na krakowskich murach, a Wyspiański nawet na oknach – mówili na to „witraże”. Działali wszędzie – Staszek freestylował wierszem, a Smok Stasiek projektował ciuchy – ludzie mówili, że mają styl, nazywali go secesją. Do ich ekipy dołączyły inne ziomki i ochrzcili się „Młoda Polska”. Spotykali się podobno w Jamie jakiegoś Michalika – ale Stasiek nigdy nie poznał tego smoka.
Smok Stasiek utrzymuje styl do dzisiaj i dalej działa w szkole imienia Stanisława Wyspiańskiego.

FOTORELACJA

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...