Nasi lokalni twórcy i zespoły na "Ziemniaczysku"

W niedzielę 6 września miało miejsce największe wydarzenie kulturalne w powiecie chrzanowskim – Ziemniaczysko pod Lipowcem.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”, zorganizowała na terenie Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, V jubileuszową edycję plenerowej imprezy „Chrzanolandia zaprasza na … Ziemniaczysko pod Lipowcem”.

Do Wygiełzowa zaproszono ponad stu twórców ludowych, którzy zaprezentowali swoje wyroby rzemieślnicze oraz pół tysiąca pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które dla smakoszy przygotowywały 4 tysiące porcji potraw regionalnych oraz przypomniały jak kiedyś żony i matki radziły sobie z  pracami w gospodarstwie.

Organizatorzy zadbali nie tylko o strawę dla ciała, ale i o dobry humor odwiedzających. Na scenie odbyło się moc występów m.in. można było zobaczyć występy: „Kabaretu pod Wyrwigroszem”, lokalnych zespołów ludowych i tanecznych, a na zakończenie Zespołu „Skaldowie”.

Gminę Alwernia reprezentowali: Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Grojec, KGW Kwaczała, KGW Mirów, KGW Nieporaz KGW Regulice, Zespół Tańca „Krakowiaczek”, Cheerleaderki ze Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Kwaczały, Ochotnicza Straż Pożarna z Kwaczały i Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni oraz twórcy ludowi: Rodzina Państwa Góreckich Galeria DRZEWIEJ (rzężbaiarstwo), Pani Małgorzata Fiba (szydełkowanie, bibułkarstwo), Pani Lucyna Szwajdych (koronka szydełkowa). Na ich ręce składamy serdeczne podziękowania, za tak godne reprezentowanie naszej Gminy.

KGW z Regulic zostało laureatem Konkursu „Słodkie PrzySmaki z Chrzanolandii” za przygotowanie cukierków krówek regulickich, a nalewka z róży przygotowana przez Panie z KGW Kwaczała była wychwalana przez smakoszy, natomiast Pani Krystyna Mazgaj z KGW Mirów prezentowała na scenie pokaz gotowania tradycyjnych potraw m.in. Parzybrody po mirowsku.

Zespół Pieśni i tańca Krakowiaczek podbijał publiczność swoim występem tańców regionalnych, a cheerleaderki z Kwaczały zachwycały pokazem tańca nowoczesnego.

Ochotnicza Straż Pożarna z Kwaczały zaprezentowała tradycje pożarnicze, ubiory strażaka oraz omówiła najczęstsze przyczyny pożaru. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć sprzęt znajdujący się na samochodach pożarniczych oraz uczestniczyć w wielu innych atrakcjach przygotowanych przez strażaków m.in. obejrzeć zabytkowy wóz strażacki z Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

Więcej zdjęć