Finał 11. Małopolskiego Festiwalu Smaku 2015

KGW z Mirowa uczestniczyło w Finale z potrawą Żurek z pypkami, półfinałowym zwycięzcą Konkursu Małopolski Smak w kategorii Jak U mamy.

Małopolski Festiwal Smaku to największe wydarzenie kulinarne w regionie, promujące małopolskich producentów żywności, produkty i potrawy lokalne, tradycyjne oraz regionalne.

W czerwcu i lipcu w siedmiu miastach odbywały się półfinały festiwalu, na których lokalni producenci walczyli o uznanie jury i publiczności. W konkursie "Małopolski Smak",  zgłoszone produkty i potrawy oceniała komisja konkursowa.

W półfinale w Oświęcimiu, KGW w Mirowie zostało laureatem w kategorii "Jak u mamy" z potrawą Żurek z ziemniakami okraszony pypkami, Potrawa ta co prawda nie zwyciężyła w finale, ale inny przepis Pań z Mirowa na Grochówkę po mirowsku został umieszczony w publikacji „Małopolanie gotują”, w której znalazły się najlepsze przepisy z regionu Małopolski.

Podczas Finału na Placu Wolnica w Krakowie na pięknie przystrojonym stoisku KGW z Mirowa obecna była Pani Wiceburmistrz Anna Rajca, która wspierała konkursowe zmagania. Prezentowana przez panie z KGW potrwa cieszyła się powodzeniem u publiczności i do skrzyneczki znajdującej się na stoisku, chętnie wrzucane były karty z głosem na degustowaną potrawę.

Panie z KGW rozdawały również naszą lokalną książkę kucharską „Smaki Alwerni” zawierającą zebrane przez nie przepisy kulinarne regionalnych potraw z naszej gminy, które przygotowywane były przez ich babcie i mamy i są przygotowywane obecnie. Książka bardzo się podobała i znalazła uznanie również wśród członków jury.

Laureaci 11 edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku

• Grand Prix - Kiełbasa Krakowska Sucha Stanisława Mądrego z Nowej Wsi  Szlacheckiej
  • II miejsce -  Baranina Gajowego Pani Izabeli Grądalskiej z Gorlic
  • III miejsce - Rolada z indyka firmy Stanpol z Młoszowej
  • Wyróżnienie - Pstrąg ojcowski Pani Magdalena Węgiel z Przybysławic
  • Wyróżnienie - Pokrzywa w soku jabłkowym z Tłoczni „Pawłowscy” ze Żbikowic.

Publiczność odwiedzająca przez dwa dni Festiwal degustowała i wskazała, ich zdaniem, najsmaczniejsze produkty i potrawy w czterech kategoriach:

• „Ekologiczne Przysmaki” – Jurajska orzechówka zalana jankielowym czarem pustyni Pana Roberta Tracza z Huciska,
  •  „Tradycyjne Specjały” – Chleb świąteczny z firmy Patrycja i Paweł z Kwaśniowa Górnego,
  • „Smakołyk z Legendą”- Pokrzywa w soku jabłkowym z Tłoczni „Pawłowscy” ze Żbikowic
  • „Jak u Mamy”- Tort chlebowy Pań ze Stowarzyszenia Nowoczesna Gospodyni z Brzeźnicy

Przypomnijmy, że Koło Gospodyń Wiejskich z Mirowa na 9.Małopolskim Festiwalu Smaku w 2013 roku - wygrało w plebiscycie Małopolski Smak w Kategorii Jak u Mamy z potrawą - Flaki z kaszą, a w 2014roku, na 10. Małopolskim Festiwalu Smaku -  w Kategorii Jak u Mamy prezentowało potrawę – Parzybroda.