Występy Krakowiaczka w Nowym Sączu

Występy Krakowiaczka w Nowym Sączu

Dodano:

Podczas Międzynarodowego Festiwalu "Święto Dzieci Gór" Krakowiaczek z Grojca podbijał publiczność swoim występem.

Na festiwalu Zespół zaprezentował program pt. „Po odpuście”, który w lokalnej tradycji zwany jest „strzelanką”. Nazwa wzięła się od salw moździerzowych oddawanych na pobliskiej górze.
Po odpuście w Alwerni matka wysyła dzieci ze starszą córką na pastwisko, aby się pobawiły. Daje im cukierki kupione na odpuście. Dzieci bawią się w koło młyńskie, osę, ciuciubabkę, a następnie tańczą oberka, krakowiaka i poleczkę. Do tańca przygrywają im muzykanci, którzy wracają ze „strzelanki”. Przy dzieciach zatrzymuje się też młodzież, która przechodzi przez pastwisko. Po krótkiej rozmowie zaczyna śpiewać i tańczyć chodzonego, polkę, polkę-mazurkę, krakowiaka i oberka.

Pani Wiceburmistrz Anna Rajca kibicowała Krakowiaczkowi. Występ oglądał również Konsul Serbii Pan Ranko Tomowić, towarzyszył on Zespołowi SLOBODA, który gościł u nas w gminie na koncercie towarzyszącym Festiwalowi. Rozmawiali o możliwościach dalszej współpracy już po zakończeniu Festiwalu, gdyż dzieci z obu zespołów bardzo się zaprzyjaźniły podczas wspólnego pobytu.

W ramach Festiwalu został również przygotowany stragan z naszymi regionalnymi wyrobami. Festiwal był wspaniałą okazją do promocji naszej gminy i rozsławienie jej w regionie jak i w świecie. Serdeczne gratulacje dla KRAKOWIACZKA oraz Pani Teresy Majewskiej kierującej zespołem oraz dla Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni za piękne występy i oprawę podczas Festiwalu.

Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACZEK działa od 2003 roku w Grojcu pod patronatem Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, zrzesza 45 członków w wieku 5-19 lat, którzy prezentują folklor Krakowiaków Zachodnich, Wschodnich, Lachów sądeckich oraz tańce śląskie. Zespół pracuje po kierownictwem Teresy Majewskiej, która jest zarazem instruktorem i choreografem. Kapeli przewodniczy Paweł Szafarski.

FOTORELACJA

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...