Zapomniane rzemiosło w Regulicach

Wydarzenie kulturalne zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu w dniach 9-10 maja 2015r.

Przedsięwzięcie odbyło się w Ekomuzeum Garncarstwa z Izbą Tradycji Regionalnych w Regulicach a było przeprowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich i miało na celu promowanie zanikającego rzemiosła ludowego wykonywanego na terenie powiatu chrzanowskiego.

Lokalni twórcy ludowi prowadzili bezpłatne warsztaty garncarskie, wikliniarskie, rzeźbiarskie, bibułkarskie, hafciarskie oraz piekarskie.

Odwiedzający goście mieli okazję obejrzeć wystawę, zabytkowych już dziś, przedmiotów rzemieślniczych, rolniczych a także codziennego użytku.

Oprowadzającym był nieformalny kustosz Ekomuzeum Garncarstwa Pan Roman Palka, który przekazał Stowarzyszeniu większość z prezentowanych narzędzi i wyrobów.

Przygotowany poczęstunek pokazywał potrawy, które królowały w wiejskiej kuchni: Zalewajka, chleb ze smalcem, podpłomyki oraz lokalne ciasta, zadowalając największych kulinarnych smakoszy. Dla dorosłych przygotowano degustację wina z pobliskiej Winnicy Czak.

Swoje wrażenia z wycieczki po Ekomuzeum Garncarstwa z Izbą Tradycji Regionalnych i udziale w pokazach rzemiosła można było zapisać w Księdze pamiątkowej, co uczynił Pan Tomasz Siemek Burmistrz Gminy Alwernia, który razem ze swoją rodziną uczestniczył w tym ciekawym wydarzeniu.