Spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich

Spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich

Dodano:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje wsparcie przy rejestracji Kół Gospodyń Wiejskich.

Spotkanie informacyjne dla Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Alwernia, prowadzone przez przedstawicieli Biura Powiatowego ARiMR w Chrzanowie,  odbyło się 5 grudnia w Urzędzie Miejskim w Alwerni. Uczestniczyły w nim panie z 6 Kół: z Grojca, Kwaczały, Mirowa, Nieporazu, Okleśnej i Regulic.

Na spotkaniu przedstawione zostały przepisy dotyczące możliwości zarejestrowania KGW. Z dniem 29 listopada weszła w życie Ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Zgodnie z nią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzić będzie Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich.

Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowania folkloru i tradycji.

Przedstawiciele ARiMR odpowiadali również na pytania związane z nowymi przepisami, które dają możliwości pozyskiwania środków na działanie Koła oraz związane z tym obowiązki.

Aby zarejestrować koło należy złożyć do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę koła Wniosek o rejestrację (wniosek wraz załącznikami jest dostępny na stronie www.arimr.gov.pl) wraz z:

1. Załącznikiem do wniosku o wpis koła gospodyń wiejskich do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich dla założycieli lub członków koła (symbol formularza W-1.1/566)

2. Uchwałą członków koła o wyborze zarządu;

3. Statutem koła, ewentualnie z Oświadczeniem koła o przyjęciu wzorcowego statutu - oświadczenie można złożyć na formularzu przygotowanym i udostępnionym przez ARiMR lub pisemnie na odrębnym dokumencie.

4.  Uchwałą założycieli koła o wyborze komitetu założycielskiego - dotyczy kół nowotworzonych

5. Oświadczeniem o prowadzeniu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów - dotyczy kół nowotworzonych.

Należy podkreślić, że na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło gospodyń wiejskich. Jednak tego warunku nie stosuje się wobec kół działających na podstawie przepisów dotychczasowych.

Informacje dotyczące rejestracji KGW są dostępne na stronie ARiMR www.arimr.gov.pl

Pytania w sprawie zarejestrowania KGW można kierować do ARiMR w Chrzanowie:

ul. Fabryczna 16
32-500Chrzanów 
tel.32 620 12 70
 

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...