Sprawdź, jak zmieniła się Alwernia. Na interaktywnej mapie!

To pierwsza tego typu mapa w regionie!
Dostępna dla wszystkich, intuicyjna i w przejrzysty sposób pokazująca, jak zmieniła się Alwernia w ostatnich latach.
Na przygotowanej w Urzędzie Miejskim w Alwerni mapie znajdziemy ponad 100 inwestycji z terenu całej gminy.

- Mapa powstawała od kilku miesięcy jako pewna forma sprawozdania z ostatnich lat, podczas których zmienialiśmy naszą gminę. Wszystkie inwestycje to wynik naszej wspólnej pracy – zarówno burmistrza, radnych i pracowników urzędu. Uznaliśmy, że warto pokazać jej efekty w atrakcyjnej dla mieszkańców formie. Dzisiaj każdy może kliknąć i sprawdzić jak dużo udało się zmienić – wyjaśnia Tomasz Siemek, burmistrz Alwerni.

Interaktywna mapa podzielona jest na sześć kategorii inwestycji: drogi i chodniki, infrastrukturę techniczną, bezpieczeństwo i ochronę środowiska, sport i rekreację, edukacje i kulturę, obiekty komunalne oraz pozostałe inwestycje. Każda inwestycja jest dokładnie opisana oraz zilustrowana: mieszkańcy mogą na niej odnaleźć fotografie dróg, wyremontowanych szkół, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej czy nowych samochodów pożarniczych.

– Przez ostatnie 4 lata na inwestycje przeznaczyliśmy rekordową kwotę - ponad 13 milionów złotych z budżetu gminy. To pieniądze wszystkich mieszkańców, więc chcemy konkretnie pokazać jak wiele udało nam się zrobić i stworzyć w ostatnich latach. Uważam, że każdy samorząd powinien przygotowywać takie podsumowanie inwestycyjne, aby rozliczać się z mieszkańcami - podkreśla burmistrz Siemek.

Warto zauważyć, że nakłady na inwestycje w gminie wzrastały każdego roku pomimo faktu spłacania olbrzymiego zadłużenia. W ostatnich latach udało się oddłużyć gminę aż o 4,5 miliona złotych, co oznacza, że każdego dnia mieszkańcy spłacali 3 tysiące 196 złotych długu z wcześniejszych kadencji. Dziś sytuacja budżetu jest bezpieczna, a gmina przygotowana na wielkie inwestycje.

- Kilka dni temu, podczas spotkania w Krakowskim Parku Technologicznym, zostały zaprezentowane nowe zasady powstawania stref ekonomicznych. Spełniamy wszystkie warunki, aby ulokować u nas kolejne nowe firmy: kompletny plan zagospodarowania, w końcu stabilną sytuację budżetową, a przez to i wiarygodność inwestycyjną oraz to co najważniejsze – olbrzymi potencjał naszych mieszkańców – wylicza Tomasz Siemek, który od kilku miesięcy prowadzi wstępne rozmowy z nowymi inwestorami chcącymi ulokować swoje nowe przedsięwzięcia na terenie gminy.

Mapa inwestycji dostępna jest pod adresem: www.InwestycjewAlwerni.pl