"Narodowe czytanie"

"Narodowe czytanie"

Dodano:

W sobotę 8 września w Rynku w Alwerni odbyła się 7 ogólnopolska edycja Narodowego Czytania.

Nadrzędnym celem Akcji jest rozpowszechnianie znajomości literatury polskiej i popularyzacja czytelnictwa.

W tym roku Narodowe czytanie miało szczególny charakter, a to za sprawą wyjątkowej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Atrakcją i niespodzianką tegorocznego czytania był flash mob polegający na wspólnym, jednoczesnym czytaniu wybranego fragmentu powieści Stefana Żeromskiego.
Uczeń SP w Alwerni Szymon Głownia przeczytał List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który kontynuuje idee Narodowego Czytania rozpoczętą w 2012 r. przez Bronisława Komorowskiego.

Fragmenty "Przedwiośnia" czytali: Tomasz Siemek-Burmistrz Gminy Alwernia, Tomasz Tomaszewski- Przewodniczący Rady Miejskiej,  Maria i Tomasz Poźniakowie- emerytowani aktorzy Teatru im. Solskiego w Tarnowie i Teatru Ludowego w Nowej Hucie, Wacław Płonka- animator kultury, oraz Katarzyna i Andrzej Kopczykowie- aktorzy Teatru Groteska w Krakowie.

Oprawę muzyczną spotkania pod kierunkiem dyrektora SOK w Alwerni Marka Skowronka przygotowali: Klaudia Knapik i Maciej Zieliński. Plenerowemu czytaniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez pracowników MGBP w Alwerni zawierająca rys biograficzny Stefana Żeromskiego oraz akcja bookcrossingowa pt. "Uwolnij książkę",  która zaciekawiła tych, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.

Organizatorami byli: Burmistrz Gminy Alwernia Tomasz Siemek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni.

Informacje MGBP w Alwerni

FOTORELACJA

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...