IV Rajd Ułanów w Alwerni

IV Rajd Ułanów w Alwerni

Dodano:

W piątek 27 kwietnia odbył się  IV RAJD KONNY trasą ucieczki Rotmistrza Witolda Pileckiego z KL. Auschwitz

W tym roku przypada 75. rocznica ucieczki rotmistrza Pileckiego z KL Auschwitz oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla uczczenia tych dwóch rocznic odbył się IV Rajd Konny szlakiem tej ucieczki z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza, trasą którą przebył Pilecki po ucieczce z Auschwitz wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim.

Zakończenie I etapu tego Rajdu, odbyło się w Alwerni przy klasztorze OO. Bernardynów, w miejscu gdzie Uciekinierzy otrzymali schronienie oraz pomoc od mieszkańca Alwerni Kazimierza Buczka przy przekraczaniu granicy. Na pamiątkę tego wydarzenia odbyły się uroczystości pod tablicą poświęconą Rotmistrzowi Pileckiemu.

Uroczystości w Alwerni rozpoczęły się od przybycia ułanów do ogrodów klasztornych.Tutaj złożyli meldunek Burmistrzowi Gminy Alwernia.

Pod tablicą poświęconą Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu pełnili wartę harcerze z 28. Drużyny harcerskiej EUREKA w Alwerni  a w uroczystości uczestniczyły również poczty sztandarowe szkół, ochotniczych straży pożarnych i ZHP z Gminy Alwernia.

Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Burmistrz Tomasz Siemek oraz Pani Zofia Pilecka-Optułowicz córka rotmistrza, która zaszczyciła nas swoją obecnością.

Potem delegacje złożyły kwiaty tablicą pamiątkowa Rotmistrza Pileckiego

a następnie wystąpiła młodzież z patriotycznym programem.

Po uroczystej mszy św. w Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni odbył się Koncert „W hołdzie bohaterom”, który wykonali: Andrzej Kosek, Kinga Stawowy, Karolina Kosek.

Na zakończenie przy harcerskim ognisku śpiewano patriotyczne pieśni. Dla uczestników Zakończenia rajdu w Alwerni przygotowano pyszną grochówkę.

 

FOTORELACJA

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...