"Na Szlaku Pileckiego - III Rajd Ułanów"

Zakończenie I etapu III Rajdu Ułanów na Szlaku Pileckiego odbyło się w Alwerni w dniu 29 kwietnia 2017 roku.

29 i 30 kwietnia br. po raz trzeci na Szlaku Pileckiego odbył się Rajd Ułanów. Jest to główna impreza promująca projekt tworzenia szlaku historycznego, który będzie przebiegać trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Oświęcim, Babice, Alwernię, Wieliczkę do Bochni w 1943 r.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W Rajdzie wzięło udział blisko sześćdziesięciu kawalerzystów z Małopolski i ze Śląska. Wraz z ułanami trasę przejechał Marcin Kwaśny, popularny aktor, który wcielił się w rolę Rotmistrza w filmie "Pilecki" oraz wyprodukował film "Wyklęty".

Pierwszy etap Rajdu zakończył się w Alwerni, w klasztorze OO. Bernardynów, w którym Witold Pilecki schronił się w czasie ucieczki. W trakcie wydarzenia przeprowadzono konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży, w którym trzeba było wykazać się wiedzą o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

O godzinie 17.30 pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza Witolda Pileckiego odbyły się główne uroczystości. Zapalono znicze, ks. major Krzysztof Zając - Kapelan Towarzystwa Ułanów odmówił modlitwę, złożono kwiaty, a następnie wygłosili mowy: Burmistrz Tomasz Siemek, Zastępca Burmistrza Anna Rajca, Starosta Janusz Szczęśniak, Mirosław Krzyszkowski w imieniu Stowarzyszenia Auschwitz Memento/Projekt Pilecki i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. Rtm. W. Pileckiego, aktor Marcin Kwaśny oraz Mieczysław Potejko z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego.

O godzinie 18. odprawiona została msza św. w Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni.

Uroczystość uświetnił Koncert rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, który wystąpił w remizie OSP w Alwerni.

Relacje na innych stronach

TVP3 Kraków link