Turystyka i Rekreacja

Alwernia, to pięknie położona nadwiślańska gmina, o malowniczych widokach z kompleksami leśnymi i zalewem wodnym "Skowronek" posiadającym zaplecze rekreacyjno sportowe i łowisko dla wędkarzy.

Jest to znane od dawna miejsce pielgrzymek do klasztoru OO. Bernardynów, wycieczek do najstarszego Muzeum Pożarnictwa w Polsce i weekendowych wyjazdów.

Duża ilość terenów zielonych, platformy widokowe, wapienne skałki jurajskie - są ciekawą ofertą dla turystów poszukujących ciszy i wiejskiego klimatu, którzy znajdą tu wspaniałe miejsca do rekreacji i odpoczynku.

Zapraszamy na pełne wrażeń weekendowe wycieczki
szlakami osobliwości przyrody i pełnych tajemnic zabytków!

 

WARTO ZOBACZYĆ

Klasztor w Alwerni fot. Przemysłwa KucharczykBarokowy klasztor i kościół oo. Bernardynów z charakterystyczną wieżą, widniejącą malowniczo na alwerniańskim wzgórzu, która stała się wizytówką miasta. Słynie jako ośrodek kultu Pana Jezusa Ecce Homo  bernardyni-alwernia.pl 
 
Muzeum Pożarnictwa w AlwerniMałopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, najstarsze w Polsce z bogatym zbiorem eksponatów pochodzących z różnych regionów i okresów dziejowych. Wyjątkowo cennymi eksponatami są wozy konne z lat 1910-1913, oraz samochody pożarnicze: "mercedes" z 1926 roku,  fiat typu 621 L z 1938 roku oraz zrekonstruowany dodge z 1942 roku. Muzeum czynne jest po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu. Tel: 12 283-17-50  www.ospalwernia.cba.pl

Dom podcieniowy w Alwerni rynekZabytkowy zespół urbanistyczny Alwerni to prostokątny rynek z parkiem z dominującą grupą starych dębów - pomników przyrody, zgrupowanych wokół kapliczki. Uroku dopełniają XIX i XX- wieczne drewniane domy o konstrukcji zrębowej i czterospadowych dachach z podcieniami.


Ruiny dworu w Porębie ŻegotyZespół pałacowo- parkowy w Porębie Żegoty. Pałac rokokowo- klasycystyczny z drugiej połowy XVIII wieku przedstawia się dziś jako "malownicza ruina". Pałac otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym z XIX wieku uznanym za zabytek przyrody.
Od strony zajazdu wznosi się filarowy portyk trój arkadowy, ozdobiony dekoracją rokokową. Budynek pałacu połączony jest z zamkniętym systemem oficyn. Pałac otacza rozległy park z XIX wieku uznany za zabytek przyrody. Obok pojedynczych gatunków drzew egzotycznych zachowały się także okazowe dęby, buki, graby i lipy. W parku znajduje się też mauzoleum Szembeków z 1921 roku z cenną rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz grota ze studnią, a w rejonie folwarku znaleźć można kamienną "mogiłę" z żeliwnym krzyżem.


Kościół w Porębie ŻegotyKościół w Porębie Żegoty pw. św. Marcina i Małgorzaty wybudowano w 1762 r. a rozbudowano wg projektu krakowskiego architekta Zygmunta Hendela w 1898 r. Kościół jest jednonawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX -XX wieku.


Kościół w RegulicachZespół Kościoła Parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Regulicach. Zgodnie z XIV wiecznym zwyczajem Kościół w Regulicach był drewniany. Pod koniec XIX wieku rozpoczęła się budowa bardziej nowoczesnej świątyni. W 1887 roku powstał kościół murowany, który został poświęcony w 1892 roku. Większość elementów jego wystroju wewnętrznego została przeniesiona ze starego do nowego budynku. Najstarszy krzyż określony został jako późnogotycki. Obrazy i figury pochodzą z renesansu i baroku. W 1946 roku rozbudowano chór, na którym znajdują się zabytkowe organy.


Ekomuzeum Alwernia fot. Beata KucharczykEkomuzeum Alwernia: to produkt turystyczny, do którego należą znajdujące się na terenie Gminy Alwernia obiekty geologiczne i przyrodnicze (Zespół osobliwości geologiczno przyrodniczych Jury: arkoza kwaczalska, Skały Gaudynowskiew Brodłach, źródełko w Regulicach) oraz kulturowe (Warsztat garncarski z Izbą Tradycji w Regulicach i zabytkowa zabudowa rynku w Alwerni) będące eksponatami ekomuzealnymi


Widok z Kamionki w Kwaczale fot. Beata KucharczykPlatformy widokowe:
- w Grojcu na wzniesieniu przy autostradzie rozpościera się widok na nowoczesną architekturę kopuł Parku Turystyki i Rozrywki w Nieporazie i na zamek Tęczyn w Rudnie,
- na Kamionce w Kwaczale na "Starym Dworzysku" można podziwiać piękno otaczającego krajobrazu zarówno od strony północnej jak i południowej, można ujrzeć tam niemal całą Kotlinę Oświęcimską, a w bardziej przejrzyste dni bardzo wyraźnie ukazuje się stamtąd masyw Babiej Góry
- w Podłężu ze wzgórza Chełm rozpościera się widok na Wisłę i jej zakola,
- na Grzmiączce w Regulicach, gdzie znajduje się ufundowany przez mieszkańców wsi na zakończenie tysiąclecia Krzyż Milenijny, dzięki oświetleniu widoczny również nocą.


Zalew Skowronek w Alwerni fot.Beata KucharczykZalew "Skowronek" w Alwerni z zapleczem rekreacyjno - sportowym oraz łowiska dla wędkarzy.www.skowronek-alwernia.za.pl 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...