II Rajd Ułanów

"II Rajd Ułanów Trasą Ucieczki Rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz" - Zakończenie w Alwerni

„II Rajd Ułanów szlakiem ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz”, jest główną imprezą promującą projekt tworzenia szlaku historycznego, który będzie przebiegać trasą jego ucieczki w 1943r. z obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Oświęcim, Babice, Alwernię, Wieliczkę do Bochni.

Rajd odbył się 30 kwietnia 2016 roku i towarzyszył mu Rajd Harcerzy.

Rozpoczął się w Oświęcimiu, zapaleniem zniczy, złożeniem kwiatów pod „Ścianą Straceń” na terenie obozu Auschwitz a zakończył w Alwerni, w klasztorze OO. Bernardynów, w którym Witold Pilecki schronił się w czasie ucieczki. Na trasie Rajdu były jeszcze dwa przystanki, w których odbywały się patriotyczne imprezy w Gromcu i w Wygiełzowie.

Gmina Alwernia była gospodarzem i organizatorem ostatniego etapu II Rajdu Ułanów, który został zorganizowany pod patronem: Pana Andrzeja Pileckiego; syna rtm. Witolda Pileckiego, Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz, córki rtm. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Patroni medialni: Telewizja Polska i TVP3 Kraków

Etap ten rozpoczął się od przeprowadzenia SMS-owego Quizu historycznego dla dzieci i młodzieży, w którym trzeba było wykazać się wiedzą o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.Pięć osób z najlepszym wynikiem otrzymało nagrody, które wręczył Burmistrz Tomasz Siemek.

Tuż przed godziną 17. do Alwerni przybyli ułani i harcerze. Konno przybyły również Anna Rajca Zastępca Burmistrza Gminy Alwernia oraz Anna Popek dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza Witolda Pileckiego odbyły się główne uroczystości. Zapalono znicze, ks. Major Zając - Kapelan Towarzystwa Ułanów odmówił modlitwę, złożono kwiaty, a następnie wygłosili mowy: Burmistrz Tomasz Siemek, Zastępca Burmistrza Anna Rajca, Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Memento Auschwitz.

Po uroczystościach odbyło się spotkanie z Andrzejem Pileckim, synem Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczestniczyli w nim również dzieci Kazimierza Buczka z Alwerni, który przeprowadził uciekinierów przez granicę Rzeszy Niemieckiej z Generalną Gubernią: Zofia Czak, Stanisława Sady i Józef Buczek oraz Maria Serafińska-Domańska córka Tomasza Serafińskiego, właściciela majątku Koryznówka w Nowym Wiśniczu, u którego ukrywał się Pilecki po ucieczce.

O godzinie 18. odprawiona została msza św. w Klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni.

Uroczystość uświetnił Koncert Zespołu historyczno-patriotycznego FORTECA, który wystąpił na płycie rynku w Alwerni.

Przed koncertem Burmistrz Tomasz Siemek i Zastępca Anna Rajca wręczali nagrody uczniom z powiatów oświęcimskiego oraz chrzanowskiego – zwycięzcom konkursu historycznego poświęconego Żołnierzom Wyklętym, przeprowadzonego w ramach II Rajdu Ułanów.

Wieczorem w ogrodach klasztornych przy ognisku harcerskim można było wysłuchać gawędy patriotycznej i pieśni patriotycznych.

Dziękujemy wszystkim za udział w Imprezie, a także Sponsorom: Marketowi MK Borowscy, Panu Zdzisławowi Domurat Firma MAZUR, Pani Barbarze Łuszczek- Hurtownia ALWIX a za pomoc przy organizacji imprezy: Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni, Klasztorowi Ojców Bernardynów w Alwerni, Kołom Gospodyń Wiejskich z Gminy Alwernia (KGW z Grojca, Mirowa, Regulic, Nieporazu oraz Okleśnej) Samorządowemu Ośrodkowi Kultury w Alwerni, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Towarzystwu Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie.

Relacje w mediach:
TVpowiat